Reklama

Víte, co Vás čeká na katastrálním úřadě?

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

11.09.2005

Chcete si koupit byt nebo domek? Nebo naopak nějakou nemovitost prodáváte? Nejčastější příčinou dlouhého čekání na zápis jsou chyby ve smlouvách. Víte co musí smlouvy obsahovat? Bojíte se, že když nezaplatíte úředníkům, bude Vaše smlouva zařazena na pomyslný konec fronty?

Jak správně vkládat do katastru
Drobná nepřesnost může lehce způsobit, že na zápis vlastnického práva budete zbytečně čekat několik měsíců. Přitom velké procento chyb by se odstranilo pouhou kontrolou základních údajů. Chyby bývají ve jménech, rodných číslech, adresách, někdy osobní údaje nesouhlasí s tím, co je v občanském průkazu. Velmi často se chybuje i v názvu katastrálního pracoviště, kam je návrh na vklad podáván.

Základem je přesně popsat co má být do katastru vloženo
Vložit prosté vlastnické právo k bytu není tak jednoduché. Je nutné přesně byt popsat, udat jeho číslo a přesnou polohu v bytovém domě. Přílohou musí být i náčrt všech bytů v domě.
Důležité je i správně uvést podíl na společných částech domu, jako jsou chodby, balkony, kočárkárny a úschovny kol, případně na pozemcích náležejících k převáděnému bytu. Součet všech podílů pak musí dát sto procent podlahové plochy celého domu. Podobné je to i se spoluvlastnickým podílem k pozemkům, na kterých dům stojí nebo k němu patří.
Důležité je v návrhu uvést i všechna další vkládaná práva, např. zástavní právo nebo věcné břemeno.

Jaké listiny tedy musíte na katastrální úřad doručit a co mají obsahovat?
Vlastní návrh na vklad musí obsahovat označení katastrálního úřadu a jeho katastrálního pracoviště, kterému je návrh určen, jméno a příjmení, rodné číslo, adresu trvalého pobytu fyzických osob nebo název, sídlo a identifikační číslo právnických osob a označení práv, která mají být do katastru zapsána. K návrhu na vklad, který musí být písemný, jsou nutné další přílohy:

- listina (smlouva, dohoda, prohlášení) v počtu dva plus počet účastníků řízení, na základě které má být právo vloženo do katastru. Je-li předmětem vkladu reálně oddělená část pozemku geometrickým plánem, je tento plán nedílnou součástí listiny. Je-li účastník smlouvy zastoupen zmocněncem, měla by být i jeho plná moc připojena ke každému vyhotovení listiny

- výpis z obchodního rejstříku nebo jiného zákonem určeného rejstříku, pokud je účastníkem řízení právnická osoba, jejíž vznik je podmíněn zápisem do takového rejstříku, nebo úředně ověřený opis (kopie) takového výpisu

- další přílohy, kterými navrhovatel dokládá skutečnosti, které katastrální úřad zkoumá, např. územní rozhodnutí o dělení nebo scelení pozemků, souhlas soudu s právním úkonem zákonného zástupce nebo opatrovníka

Jak je to se správními poplatky a těmi "druhými"?
Za návrh na vklad zaplatíte na katastrálním úřadě 500 korun, bez ohledu na počet účastníků nebo rozsah vkládaných práv. Do 30 dnů by měl katastrální úřad rozhodnout o povolení vkladu práva a do dalších 30 dnů provede vklad práva do katastru. Žádné jiné poplatky se neúčtují. Mnoho účastníků tvrdí, že si úředníci řekli o "příspěvek" za urychlení vkladu, ale žádná konkrétní obvinění nikdy nepadla. V každém případě si můžete na internetové adrese nahlizenidokn.cuzk zjistit v jaké fázi se řízení nachází a dá se tak i porovnat, jak jsou na tom lidé, kteří podali návrh na vklad ve stejný den jako my.

Autor: ned

Články s podobnou tématikou
Výběr vhodného pozemku
Vybíráme dům z katalogu
Financování stavby rodinného domu
Nakupujeme nemovitost - s realitkou či bez ní?

 

Článek byl zobrazen 4805 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Kontextová reklama

  • Tepelná čerpadla Mach – Chameleon

    Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
  • Dětský rostoucí nábytek přímo od výrobce

    Pořiďte dětem kvalitní rostoucí nábytek, který jim vydrží až do dospělosti a přispěje k jejich zdravému růstu. Rostoucí stoly a židle MAYER CZ - zdravé sezení pro děti od 4 do 18 let.
  • Kvalitní nábytek české výroby

    Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.

Zpět na předchozí stránku

Reklama

Náš tip

DŘEVĚNÉ FASÁDY TECHNICLIC

Vdechněte život fasádě vašeho domu. Moderní, vysoce funkční provětrávané dřevěné fasády z vybraných odolných dřevin s dlouhou životností. Krásný hladký povrch bez třísek a viditelných vrutů. Unikátní systém skrytého spoje.
Kalkulace zdarma.

 

Neviditelný obrubník

Neviditelný plastový obrubník je vhodný k zamezení prorůstání trávy nežádoucím směrem. Velmi odolný plast, který vydrží i opakovaný přejezd travní sekačkou.

 

Péče o jezírko

Bakterie a enzymy z řady Lakus pro udržení rovnováhy v umělých vodních biotopech, dotaci kyslíku a omezení řas. Přípravky jsou vhodné do rybochovných i koupacích jezírek.

 

POSTEL Z MASIVNÍHO DUBU MODEL GRANDE

Postel GRANDE vyrobená z masivního malajského dubu je kvalitní postelí od českého výrobce ložnicového nábytku ECLISSI.

 

DLAŽBA, KTERÁ OKOUZLÍ VAŠI ZAHRADU

S jarem přichází touha trávit více času na terase a zahradě. Nechte se inspirovat krásnou dlažbou, dlaždicemi, ploty a prvky zahradní architektury Semmelrock a splňte si sen o krásné zahradě.

 

Zelené stěny - dokonalá imitace

Umělé zelené stěny jsou velmi trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Navíc jsou prakticky jediným řešením v interiérech s nedostatečným přirozeným světlem nebo s náročnými klimatickými podmínkami. Nevyžadují žádné stavební a jiné úpravy.

 

Reklama

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.

nastavit jako domovskou stránku

© Bydlení pro každého  |  webdesign a programování: weto.cz webdesign
TOPlist RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom