Letní údržba topení krok za krokem. Jak na odvzdušnění, kontrolu a servis?

7.7.2025

Většina lidí si na topení v létě ani nevzpomene. To je ale škoda – díky letní údržbě topného systému budete mít vše připraveno ještě před prvními mrazíky a nebudete muset řešit opravy ve chvíli, kdy se zima naplno přihlásí o slovo a topenáři budou mít plné ruce práce. Včasný servis vám tak zajistí komfort i finanční úspory.

Kdy provádět údržbu a kontrolu topení?

Údržbu doporučujeme provádět jednou ročně, a to s dostatečným předstihem před topnou sezonou. Získáte tak čas potřebný na případné opravy a v zimě vás nepřekvapí žádné problémy, jako jsou úniky vody z topení, nedostatečný výkon, poruchy či koroze.

Údržbu ale provádějte kdykoliv, pokud nastanou nějaké problémy, například nerovnoměrné vytápění, neobvyklá spotřeba, netěsnící spoje apod.

Jak se připravit na údržbu topení

Před samotnou údržbou je potřeba topení pečlivě zkontrolovat a připravit si potřebné nářadí. Ujistěte se, že máte po ruce klíč na odvzdušnění radiátorů nebo šroubovák, hadr, kbelík a rukavice. Vypněte kotel a čerpadla a nechte systém vychladnout. Horká voda totiž může kdykoliv vystříknout a způsobit vám opaření.

Radiátory nejdříve zkontrolujte vizuálně. Pokud najdete známky začínající koroze, místa ošetřete antikorozním nátěrem. Zkontrolujte těsnění a pokud někde uniká voda, vyměňte jej.

Odvzdušnění radiátorů je základem efektivního topení

Do topného systému se během léta může dostat vzduch, který pak brání topné vodě v proudění. Výsledek? Radiátory topí nerovnoměrně, nedostatečně, či dokonce vůbec, i když kotel jede na plné obrátky. Účty rostou, tepelný komfort značně klesá.

Radiátory se proto musí odvzdušnit před každou topnou sezonou. Je to jednoduché a zvládnete to i svépomocí. Jak na to?

  1. Vypněte kotel a čerpadla a všechny termostatické ventily otevřete na maximum. Počkejte zhruba hodinu, aby se vzduchové bubliny nahromadily.
  2. Začněte od nejníže položeného radiátoru. Pod odvzdušňovací ventil na topení dejte misku a připravte si hadřík.
  3. Pomocí speciálního klíče opatrně otočte odvzdušňovacím ventilem, dokud neuslyšíte unikající vzduch.
  4. Po chvíli začne z ventilu kapat voda. Tu zachyťte do hadříku nebo misky.
  5. Až začne vytékat pouze voda bez vzduchu, ventil uzavřete a pokračujte k dalšímu radiátoru směrem nahoru.
  6. Po odvzdušnění všech radiátorů znovu zapněte kotel a čerpadla na topení a zkontrolujte tlak. Ideální tlak uvádí vždy výrobce a obvykle se pohybuje v rozmezí 1,2 a 1,5 barů.
Letní údržba radiátorů
Radiátory je nutné odvzdušnit minimálně jednou ročně

Co dělat, když po odvzdušnění radiátorů klesne tlak?

Stačí do systému dopustit vodu pomocí plnicího ventilu u kotle. Vhodným doplňkem jsou pojistné ventily, které zajistí, že v systému nedojde k přetlaku. Tyto ventily slouží k regulaci tlaku vody v uzavřených rozvodech, jakým je i topení. Při překročení nastaveného tlaku se ventil automaticky otevře a vypustí vodu až do dosažení požadovaného tlaku.

Jak na odvzdušnění podlahového topení?

U podlahového topení je odvzdušnění o něco složitější. Je nutné nejdříve vypnout topení a na rozdělovači uzavřít všechny okruhy. Poté připojte na vypouštěcí a napouštěcí kohout vrchního tělesa rozdělovače hadici. Další hadici připojte ke spodnímu tělesu rozdělovače pro odvod přebytečné vody.

Poté otevřete první okruh a začněte do systému dopouštět vodu. Jakmile z hadice ze spodního tělesa začne odtékat souvislý proud vody bez vzduchu, je okruh odvzdušněný a můžete jej uzavřít. Postup opakujte pro všechny okruhy. Na závěr zkontrolujte těsnost a tlak.

NÁŠ TIP: Automatické odvzdušnění topení s odlučovačem vzduchu

Automatické odlučovače slouží k odstraňování vzduchových bublin z topení, a to během celé topné sezony. Díky těmto zařízením si zajistíte efektivní, úsporný a spolehlivý provoz radiátorů bez nutnosti manuálního odvzdušňování.

Čištění radiátorů a topné vody

Účinnost radiátorů snižují nejen nánosy prachu, ale také usazeniny v topné vodě. Radiátory proto důkladně otřete a ideálně také změřte znečištění vody. V případě potřeby systém propláchněte. 

Se znečištěním topné vody si poradí magnetické filtry, které chrání nejen radiátory, ale zejména oběhová čerpadla na topení a kotle před poškozením mechanickými nečistotami. Magnetický filtr na topení je potřeba pravidelně čistit od zachycených kalů.

Kontrola dalších částí topného systému

Topení nejsou jenom radiátory. Jde o komplexní systém a každá jeho součást si před topnou sezonou zaslouží vaši pozornost.

Kontrola a servis kotle

Každoroční servisní prohlídku kotle doporučujeme naplánovat na léto, kdy jsou čekací lhůty krátké a případné problémy snadno vyřešíte. Technik vám kotel odborně zkontroluje, vyčistí a seřídí, aby byl jeho provoz v zimě bezpečný a úsporný. Pokud máte pocit, že výdaje za topení rostou, může být kromě technického stavu kotle vhodné podívat se i na aktuální ceny energií. Přehledné srovnání online nabízejí různé srovnávače, například epojisteni.cz/energie.

Kontrolu rozhodně nepodceňujte, pravidelný servis plynových kotlů je navíc povinný. Udržovaný kotel má nižší spotřebu a nižší riziko poruchy či úniku spalin.

Kontrola komínu a odvodu spalin

Pokud máte plynový kotel, odvod spalin zkontroluje technik během servisní prohlídky. V případě kotlů na tuhá paliva si musíte objednat kontrolu komínu zvlášť. Zanesený komín představuje riziko požáru, kdy se vznítí usazené zbytky spalin. Kominík vám komín zkontroluje, vyčistí a doporučí případné opravy.

Letní údržba radiátorů
Pravidelné revize a čištění komínu jsou základem bezpečného bydlení

Kontrola termostatů k topení, ventilů a termostatických hlavic

Zkontrolujte funkčnost všech regulačních prvků. Pokud jste nechali termostatické hlavice během léta v uzavřené poloze, mohlo se stát, že ventily zatuhly. Zkuste je rozpohybovat zatlačováním, případně je vyměňte.

Pokud máte termostat i termostatické hlavice, nezapomínejte, že v místnosti s termostatem musí zůstat hlavice během topné sezony zcela otevřené. V opačném případě by kotel neustále ohříval vodu, která by vůbec neproudila do radiátorů.

Kontrola detektorů plynů

Pokud máte kotel na plyn nebo tuhá paliva, případně krb nebo kamna, měl by být detektor plynu nedílnou součástí vaší domácnosti. Jakýkoliv plamen totiž představuje riziko vzniku smrtelně jedovatého oxidu uhelnatého. Z plynového kotle navíc může unikat výbušný plyn. U kotlů na tuhá paliva doporučujeme instalaci detektoru kouře, který vás včas upozorní na začínající požár.

Před topnou sezonou zkontrolujte funkčnost detektorů, obvykle mají pro tyto účely testovací tlačítko. Zkontrolujte také stav baterií a případně je vyměňte.

Včasná údržba topení vám zajistí bezstarostnou zimu

Pokud se na topnou sezonu připravíte řádně a včas, v zimě vás nic nepřekvapí. Přesto doporučujeme pravidelně kontrolovat tlak, protože právě kolísání tlaku vás upozorní na nebezpečnou závadu. Pokud se topení během sezony zavzdušní, kdykoliv jej znovu odvzdušněte.

Připravte svůj topný systém na zimu už nyní a ušetřete peníze i starosti.

- PR -