Konferenční stolek

16.1.2007

Konferenční stolek je neodmyslitelnou součástí každého obývacího pokoje. Ačkoliv se často promění v obyčejný odkládací stolek, na němž nechybějí noviny, časopisy ani hrnky od kávy, může být i výrazným designovým doplňkem, který oživí nejen sedací soupravu, ale i celý interiér.

Výběr konferenčních stolků na našem trhu se za posledních pár let významně rozšířil. Kamenné i internetové obchody mají ve své nabídce stolky rozličných tvarů, velikostí i materiálů. Podívejme se, jak z této změti výrobků vybrat ten pravý.

Materiál

Stálou a nesmrtelnou klasikou je dřevo ve svých tisíci obměnách a podobách. Na omak velmi příjemný materiál, který lahodí oku i duši, si nachází své zastánce zejména mezi milovníky klasiky. Pokud však již místnosti dominuje jiný dřevěný nábytek, musíme konferenční stolek vybrat tak, aby s ním byl v dokonalém souladu, což není vždy zcela jednoduchý úkol.

Za určitou náhražku dřeva lze považovat laminát. Co do kvality se se dřevem nemůže vůbec srovnávat, na druhou stranu pro jeho koupi nahrávají nižší pořizovací ceny i velmi snadná údržba.

Velké popularitě se v poslední době těší také stolky z tvrzeného skla. Ty jsou vhodné zejména do menších prostor, ve kterých vyvolávají pocit volnosti a vzdušnosti. Skleněných stolků se nemusí obávat ani domácnosti s malými dětmi. Speciální tvrzené sklo se hned tak nepoškrábe ani nerozbije, je však třeba jej pravidelně udržovat. Určitou nevýhodou je, že sklo, podobně jako umělý či přírodní kámen, působí velmi studeně. Pro vyšší stabilitu a pevnost bývají skleněné stolky často kombinovány s kovovou konstrukcí.  

Velikost a tvar

Velikost a tvar odkládací desky by se měl odvíjet od velikosti a tvaru sedací soupravy, u níž bude stolek sloužit. Velké a masivní konferenční stolky mohou působit těžkopádně, a proto se hodí spíše do zasedacích místností či ředitelských kanceláří. V domácnosti jsou mnohem šikovnější menší, lehké a snadno přenosné stolky. Na některé z nich jsou navíc nainstalována kolečka, umožňující snažší manipulaci. Velmi praktické a na místo nenáročné jsou i stolky skládající se z několika částí, jež můžeme zasunout do sebe a roztáhnout jen v případě potřeby.

V posledních letech vešly do módy nízké stolky japonského charakeru. Ačkoliv jim rozhodně nelze upřít jistý půvab a eleganci, musíme zvážit nakolik nám bude pohodlné, když se před každým douškem naší oblíbené horké čokolády budeme muset sehnout téměř až k zemi. Ideální výška desky stolku by se měla pohybovat přibližně na úrovni sedací části pohovky, tedy okolo 40-50 cm od země.  

Ať už vybíráte na základě jakýchkoliv podnětů, nebojte se originality a nápaditosti. Funkci konferenčního stolku může plnit zrovna tak dobře truhla, či upravená přepravka. Avšak nezapomeňte, že designově zajímavé a dominantní stolky jsou vhodnější do jednoduchých až strohých interiérů, jež jim dají dostatečně vyniknout.

Autor: Ing. Kateřina Maňasová

Foto: archiv firem Nábytek Torrimex, Sednisi.cz

Náš tip

Ultralehký profesionální vysoušeč vlasů SOGO s BLDC motorem a ionizátorem

Akce! Sprchový kout Arttec s vysokou vaničkou - snadná instalace, prodloužená záruka na 5 let

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Posuvné terasy Slide Wood - dokonale funkční zakrytí bazénu, jezírka, vířivky nebo swim spa

Dlažba Appia antica spojuje tradici a modernu - nepravidelné linie vykouzlí přirozeně působící plochy

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Ručně vyráběné šperky ze dřeva - každý kus je originál. Krása, která vás bude provázet každý den

Reklama

Vybíráme z Nábytek a dekorace

Jak a kam správně umístit akvárium: praktické tipy pro začátečníky

Jakou vybrat sedací soupravu aneb kůže versus umělá eko kůže

Správný výběr sedací soupravy – důležitá je kvalita a pohodlí

Jak vybrat kancelářskou židli do domácí pracovny? A vybrat židli nebo křeslo?

Výběr jídelního stolu podřiďte velikosti jídelny i počtu stolovníků

Jak rychle zrenovovat sedací soupravu? Zkuste napínací potahy

Jak zařídit garsonku – tipy na uspořádání a vybavení