Využití dešťové vody na zahradě

20.4.2013

Dešťovou vodu u svých domů využívali už naši moudří předkové z mnoha důvodů. Dešťová voda je pro rodinný dům výhodná, neboť je chudá na soli, a proto nezasoluje půdu. Využití dešťové vody se dnes už stává často přímou součástí projektu nových rodinných domů v zahraničí a domy se dvěma i třemi rozvody vody už nejsou výjimkou ani u nás.

Využití dešťové vody na zahradě

Z celkového množství pitné vody se totiž jen malá část spotřebovává skutečně na pití, vaření nebo umývání nádobí. V mnoha případech by stačila voda nižší kvality, tedy dešťová, kterou není potřeba upravovat jako vodu pitnou. Dešťovou vodu je možné použít nejen k zavlažování, ale také k praní, čištění a úklidu včetně splachování WC, nebo jako provozní vodu při podnikání. Dešťová voda neobsahuje chlór, a tak je k zavlažování půdy šetrná. Některé druhy rostlin, například kanadská borůvka vyžaduje výhradně zálivku z dešťové vody.

Jak je na tom střecha?

K tomu, abychom mohli ve svém rodinném domě využívat darů dešťové vody, potřebujeme samostatný rozvod vody a zařízení pro jímání a distribuci dešťové vody. Pro potřeby rodinného domu se dešťová voda jímá ze střechy. Dá se konstatovat, že z jednoho čtverečního metru střešní krytiny při dešti získáte přibližně 20 až 30 litrů vody.

Rozhodně bychom měli zkontrolovat, zda je střešní krytina zhotovená ze zdravotně nezávadného materiálu. Optimální je třeba pálená hlína nebo beton. Kovové střechy s různými druhy nátěrů či eternit se pro sběr dešťové vody příliš nehodí, neboť se mohou do stékající vody přimísit nežádoucí látky. Některé střešní odtokové systémy – například Rainboy - sběrač dešťové vody z okapového svodu od firmy Glynwed, je vybaven speciálním filtrem, který dešťovou vodu vyčistí od nežádoucích příměsí a nečistot ze střechy.


Kompletní sestava pro zavlažování zahrady s čerpadlem a jednoduchou obsluhou (Böhm-extruplast)

Akumulační nádrže - materiály

Dešťová voda ze střechy by měla být odváděna pomocí střešního odtokového systému buď do samovsakovací jímky umístěné na pozemku, případně do speciálních nádrží určených k jímání vody. Nádrže či zásobníky jsou důležitou součástí celého systému, protože právě na nich závisí kvalita dešťové vody při dlouhodobém uchovávání. Odborníci doporučují, aby byly jímací cisterny zapouštěny do země, kde se průměrná teplota vody pohybuje do 14 stupňů Celsia.

Plastové jímky mohou být sklolaminátové, svařované nebo bezešvé. Výhodou plastových nádrží je, že jsou lehké a manipulace je s nimi snadná. Nespornou výhodou je fakt, že se dobře zapouštějí do země. Pokud si pořídíte bezešvý tlustostěnný plastový zásobník, bude stačit jen vyhloubení jámy podle jeho velikosti a následné obsypání původní zeminou. Není potřeba betonovat základovou desku a odpadá další zpevňování podél obvodu. Nevýhodou ale je, že přirozenou neutralizaci vody je nutné zajistit kouskem přírodního vápence.

Betonové nádrže jsou mnohem těžší a při instalaci náročnější na manipulační prostor. Jejich značnou výhodou kromě nižší ceny je však přirozená neutralizace vody. Betonové zásobníky se budují obdobným způsobem jako studny z monolitického betonu nebo z jednotlivých skruží.


Kompletní sestava pro zahradní i domovní použití dešťové vody (Böhm-extruplast)

Kvalita a trvanlivost vody

Optimální velikost akumulačních nádrží (1 600 litrů, 3 000 litrů, 5 000 litrů aj.) se určuje podle spotřeby vody a průměrného množství srážek. Dešťová voda totiž nemá neomezenou trvanlivost. K udržení hygieny zachycené vody je vhodné, aby byla uskladněna na chladném místě, kde nebude vystavena přímému slunečnímu svitu.
Pokud je zásobník jímané vody umístěn ve sklepě, překročí teplota vody 18 stupňů Celsia a rázem hrozí nebezpečí rozvoje a výskytu mikroorganismů. Akumulační tank umístěný na povrchu terénu se sice pohybuje v nižších cenových relacích, ale je vystaven vlivu kolísání teplot a světla, což jímané vodě příliš nesvědčí.

Kvalitní systémy pro jímání a skladování dešťové vody pro domácnosti nabízejí několikastupňové filtrace a další důmyslná opatření, jako je například tzv. tichý tok ke dnu nádrže, bezpečnostní přeliv určený pro čištění hladiny nebo plovoucí sání k čerpání té nejčistější vody přibližně 10 cm pod hladinou.

Odborníci od firmy Glynwed vyvinuli zajímavou novinku futuristického tvaru. Speciálně konstruovaná nádrž má zcela praktický význam, neboť je určená k instalaci v problémových lokalitách se skalnatým podložím nebo s vysokou hladinou spodní vody. Právě v případě spodní vody je instalace této nádrže nutná, aby její vrchní část byla zapuštěna minimálně 1 metr pod povrchem země. Plochá nádrž Li-Lo díky svému zvláštně hranatému tvaru výrazně šetří objem zemních prací.

Při rozhodování o velikosti, materiálu a umístění vhodného zásobníku pro dešťovou vodu je dobré se svěřit odborné firmě, která vám zajistí vhodné technické řešení pro správné uchovávání a hospodaření s dešťovou vodou.

Odkazy:
www.glynwed.cz
www.belis.cz
www.boehmextruplast.cz

- ar -

Náš tip

Horkovzdušná fritéza SOGO s objemem 3,5 l - zdravé fritování, až o 80% méně tuku než běžná fritéza

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu