Jak na podzim zatočit s plevelem a zregenerovat zahradu?

7.10.2012

Pokud si myslíte, že s příchodem podzimu můžete veškeré starosti o vaši zahradu hodit za hlavu, jste na velkém omylu. Je tomu právě naopak, v tomto období na nás čekají činnosti, kterými zahradu musíme připravit na nové, nadcházející vegetační období. Jednou z nich je například ošetření keřů a stromů herbicidním přípravkem.

Jak na podzim zatočit s plevelem a zregenerovat zahradu?

V tomto období se nabízí hned několik činností, které jsou pro zahradu vhodné. Že se vám to zdá být zbytečně brzo? Není, na jaře vám budou rostliny vděčné.

Čím tedy začít? Nejdříve vysekejte nepotřebné keře, stromy a pařezy a ty pak ošetřete herbicidním přípravkem, aby znovu nevyrašily – vhodný může být například Roundup. V tomto období je dobré také odplevelit záhony po sklizni a zlikvidovat staré odrůdy keřů, zejména maliníku a ostružiníku a také keře, které již nerodí nebo jsou přestárlé. Následně připravte půdu na jaro a to tak, že zapravíte kompost. V tomto období je také vhodné vysazovat okrasné stromy, živé ploty a jiné dřeviny.


Herbicidních přípravků je na trhu hned několik od různých výrobců. Líši se většinou pouze účinností, takže kdo chce ušetřit, měl by si pečlivě přečíst návod k použití a propočítat ředění herbicidu. Levnější a méně koncentrované herbicidy nemusí ve výsledku vycházet tak výhodně.

Podzim je ideální dobou pro případnou totální obnovu trávníku. Pokud máte na zahradě již starý a silně zaplevelený trávník, můžete jen zlikvidovat vhodným herbicidním přípravkem. Poté počkejte asi týden, půdu zpracujte a připravte ji na setí. Až půda slehne, můžete zasít nový trávník na dobře prokypřenou a plevele zbavenou půdu. Díky této přípravě se trávník dobře ujme a na jaře bude krásně hustý.


Před zasetím nového trávníku je nutné veškerý plevel zlikvidovat totálním herbicidem. Foto: Agromanual.cz

Plevelné keře můžete likvidovat až do doby, než jim začnou opadávat listy. Jakmile nastane listopad, můžete veškeré nežádoucí stromy a keře useknout nízko u země. Povrch vzniklých pařízků pak pečlivě ošetřete 20% roztokem herbicidního přípravku a udělejte tak co nejdříve po skácení. Tento přípravek je vhodné použít během doby vegetačního klidu, tedy od října až do března.

Než budete herbicidní přípravek aplikovat, zjistěte si dopředu předpověď počasí. Pro jeho aplikaci je totiž nejvhodnější bezvětrný, suchý den, kdy se teplota pohybuje mezi 12 až 25 stupni Celsia. Za větrného počasí herbicidní přípravky nepoužívejte, vítr by jej totiž mohl roznést na rostliny, které máte v úmyslu zachovat. Také se nehodí jej aplikovat za deště, pokud by se stalo, že by do 6 hodin od aplikace pršelo, museli byste ošetření později opakovat. Rovněž se vyhněte používání těchto prostředků za studeného počasí nebo za velkého horka. Herbicidní přípravky stříkejte pečlivě na listy a ujistěte se, že jste jimi postříkali celý list. Také se snažte, aby přípravek z listů nestékal.


S totálními herbicidy je potřeba zacházet velmi opatrně - chybná aplikace může nevrtaně zlikvidovat vzácné rostliny nebo kus trávníku. Foto: Garten.cz

Pokud jste vynaložili tu energii a zahradu jste takto ošetřili, buďte si jistí, že vám bude po celý nadcházející rok dělat jen samou radost.

- jpa -

Náš tip

Dětské rostoucí židle a stoly MAYER pro děti od 4 do 18 let – široký výběr barev, odolné potahy, snadná údržba.

Výrobník rostlinného mléka JATA Milker - za pouhé 2 minuty můžete mít domácí rostlinné mléko

Vyzkoušejte zázračné účinky vodíku. Domácí vodíková terapie ImunoH2 - klíč k silné imunitě.

Montované plechové garáže za skvělé ceny - různé rozměry, barvy a způsoby provedení.

Plastové vyvýšené záhony z Traplastu – bezúdržbové, pohodlné a bez ohýbání. Různé varianty pro snadné pěstování.

Vše pro zdravé spaní - matrace, rošty do postele, chrániče, anatomické polštáře a postele. Doprava zdarma!

Reklama

Top články o bydlení

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vše o pěstování sukulentů a kaktusů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Stavíme opěrné stěny a palisády

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Pěstujeme okrasný javor

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu

Hypertufa – dekorační umělý kámen, který si vyrobíte doma!