Jak připravit robotickou sekačku na jaro?

29.3.2024

Jaro je tady a na zahradě nás kromě radostí čeká i několik měsíců sekání trávy. Pokud jste si pořídili robotickou sekačku, máte práci o zelený pažit částečně vyřešenou. Ovšem i robotickou sekačku je potřeba na jaro připravit. Jak tedy postupovat, co zvládnete sami a s čím jet raději do servisu? A jakých chyb se majitelé robotických sekaček nejčastěji dopouštějí?

Robotická sekačka je skvělým pomocníkem, zvláště pokud máte rovinatý, ne moc velký a ne moc členitý pozemek. Ceny robotických sekaček jsou navíc stále příznivější a také konkurence je mnohem větší. Téměř každý výrobce zahradní techniky nabízí nějaký model robotické sekačky a tak je opravdu z čeho vybírat.

Velkou výhodou robotické sekačky je, že je na baterie a nemá spalovací motor. Nemusíte tedy řešit olej, svíčku ani kvalitu benzínu, jako je tomu u benzínových sekaček. U robotické akumulátorové sekačky vás bude zajímat především stav baterie, ostrost nožů a aktuálnost softwaru.

Stav baterie

Baterii byste měli vždy před zimou vyjmout ze sekačky a uschovat na suchém místě při pokojové teplotě. Pokud jste ji na podzim zapomněli v sekačce a zimu trávila v mrazu někde v zahradní chatce, je možné, že bude akumulátor trvale poškozen a budete muset koupit nový. Pokud jste baterii na zimu schovali, mělo by být všechno v pořádku a můžete ji s oteplením opět dát zpět do sekačky a sekačku nabít.

Akumulátory v sekačkách, stejně jako v jakékoliv jiné zahradní technice nebo nářadí, časem ztrácejí svoji kapacitu a sekačka toho na jedno nabití méně poseká. Zpravidla se uvádí, že kapacitu baterie ztrácí po 1000 nabíjecích cyklů. Což neznamená, že by se s ní nedalo dále sekat. Kapacita klesá postupně, nikoliv skokově. Při správném zacházení a skladování by měla kvalitní baterie vydržet několik let.

Příprava robotické sekačky na jaro

Aktuálnost softwaru

Správná funkce sekačky je závislá na aktuálním softwaru. Pozornost věnujte také správnému nastavení data a času. Sekačka totiž pracuje v nastavených dnech a hodinách. Pokud je na zahradě instalováno i automatické zavlažování trávníku, je potřeba zajistit, aby se spouštělo v jiný čas než sekání trávy. Stejně tak není dobré, aby sekačka sekala, když si na zahradě hrají děti nebo jsou tam domácí zvířata. Přestože je vzdálenost okraje sekačky k břitům poměrně dostatečná, jistota je jistota. Robotická sekačka působí roztomile a zajímavě a nikdy nevíte, co malé zvědavce napadne.

Příprava robotické sekačky na jaro

Ostrost nožů

Ostré žací nože jsou základem dokonale posečeného trávníku. Pokud není nůž dostatečně ostrý, trávu spíše trhá než seká a je dobré ho vyměnit za nový a ostrý.

Příprava robotické sekačky na jaro

Promazání kol

Pro hladký chod sekačky s minimálním množstvím energie je nutné kontrolovat kola a pravidelně je promazávat. Pokud by někde něco drhlo, sekačka by se hůře a s mnohem větší spotřebou energie pohybovala a dříve vybíjela.

Čištění sekačky

I když vám to možná přijde jako dobrý nápad, nikdy nepoužívejte k čištění sekačky vysokotlaký čistič neboli vapku. Pokud máte tu možnost, raději použijte kompresor a vyfoukejte sekačku vzduchem. Zkontrolujte, zda nejsou nečistoty na nabíjecí stanici a kontaktních kabelech. Tělo sekačky můžete otřít vlhkým hadrem nebo houbičkou.

Příprava robotické sekačky na jaro

Mohlo by vás zajímat
Jarní péče o trávník - na co byste neměli zapomenout? 
Po zimě je nezbytná rekonstrukce trávníku

Náš tip
Robotická sekačka nepatří na příliš vysokou trávu
Pokud je tráva vyšší než 4 centimetry, vytáhněte klasickou sekačku a travní porost nejprve zkraťte na požadovanou výšku. 
Než vypustíte robotickou sekačku na zahradu, zkontrolujte, zda jí nic nepřekáží – větve převislé až k zemi, úzká místa apod. 

Příprava robotické sekačky na jaro

Foto: archiv firem Stiga a Robomow

Náš tip

Objevte stoličku myERGOSIT – zdravé sezení pro děti i dospělé! Skvělá volba do dětského pokoje i kanceláře.

Stropní ventilátory SOGO se světlem - výkonné a velmi tiché motory, dřevěné lopatky

Vyzkoušejte zázračné účinky vodíku. Domácí vodíková terapie ImunoH2 - klíč k silné imunitě.

Montované plechové zahradní domky za skvělé ceny - různé rozměry, barvy a způsoby provedení.

Bezúdržbový plot z Traplastu - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Vše pro zdravé spaní - matrace, rošty do postele, chrániče, anatomické polštáře a postele. Doprava zdarma!

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vše o pěstování sukulentů a kaktusů

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Hypertufa – dekorační umělý kámen, který si vyrobíte doma!

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Užitečné aplikace pro zahrádkáře – vaše zahrada v tabletu nebo telefonu

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Z čeho postavit zahradní zídku – tipy, možnosti, inspirace

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?