Jarní péče o trávník a užiteční pomocníci

18.3.2015

Základní péče o trávník je nutná v průběhu celého roku. Pokud chceme mít trávník kolem domu zdravý a krásný, měli bychom mu věnovat zejména na jaře zvýšenou péči a k ruce si vzít také pomocníky, kteří nám usnadní jinak namáhavou fyzickou práci – vertikutátory.

Tráva po zimě může vypadat všelijak a záleží hlavně na tom, v jakém stavu jsme trávu na podzim zanechali a kolik sněhu přinesla uplynulá zima. Obecně platí, že čím větší a delší byla sněhová pokrývka na trávě, tím horší stav můžeme na jaře očekávat. Nejčastějším problémem bývá plíseň sněžná. Ovšem i po mírné zimě potřebuje trávník na jaře náležitou péči. V průběhu celého roku se v trávě vytváří tzv. travní plsť – téměř nepropustná vrstva zbytků posekané trávy, plevele a mechu, která zabraňuje pronikání vody a živin do půdy a kořenového systému trávníku. Travní plsť je také výbornou živnou půdou pro vznik plísňových a houbových onemocnění. Co tedy s ní?

Jak se zbavit travní plsti? Vertikutací!

Základní péči o trávník na jaře je vertikutace, neboli prořezání trávníku a odstranění plsti. Někdy se setkáváme také s pojmy jako provzdušnění trávníku nebo se zkomoleným výrazem vertikulace. Na velmi malé plochy v řádu několika metrů čtverečních si vystačíme s vertikutačními hráběmi. Na střední a větší zahradu budeme potřebovat elektrický nebo benzínový vertikutátor.

Jak probíhá vertikutace? Vertikutaci trávníku bychom měli provádět vždy za sucha a trávník před vertikutací nejprve posekat sekačkou na výšku ideálně 3-4 centimetry. Maximální hloubka vertikutace je potom 3 milimetry. Vertikutátory se sběrným košem nám usnadní práci, protože odstraněnou plsť nemusíme hrabat, ale pouze ji vysypeme na kompost nebo do popelnice či kontejneru s bioodpadem. Bezprostředně po vertikutaci bude trávník vypadat jako chudý příbuzný. Ovšem nenechte se zmást, není to na dlouho. Po vertikutaci je vhodné trávník přihnojit, holé plochy dosít travním osivem a dostatečně zavlažovat. V následujících týdnech se můžeme těšit na hustší a zelenější trávník.

Pomocníci při vertikutaci

Pokud to s údržbou trávníku myslíme vážně, měli bychom si pořídit vertikutátor. Jeho využití není tak časté jako u sekaček, ale o to déle nám vydrží. Vertikutaci bychom měli provádět 2krát ročně – na jaře a na konci léta. Podle velikosti zahrady bychom měli volit buď elektrický vertikutátor – například velmi šikovný a snadno ovládatelný vertikutátor Stiga SV 213 E, s pracovním záběrem 23 centimetrů a sběracím košem, nebo benzínový vertikutátor pro větší zahrady. Benzínový vertikutátor Stiga SVP 40 B je robustní stroj s široce nastavitelnou pracovní hloubkou. Pracovní šířka je 40 cm a kapacita sběracího koše je až 50 litrů. Letos na jaře tedy nic neponechávejte náhodě a vykročte do nové sezóny včasným a důkladným provzdušněním trávníku.

Vlevo vertikutátor Stiga SV 213 E - menší a snadno ovladatelný vertikutátor (provzdušňovač) s výkonným elektrickým motorem 1 300 W je vhodný pro všechny menší zahrady. Obsahuje dva pracovní válce - jeden s pevnými noži a druhý s pružinami. Pracovní záběr je 32 cm. Sběrací koš je součástí stroje.
Vpravo benzínový vertikutátor Stiga SVP 40 B - tento robustní a efektivní stroj se hodí pro časté využití. Široce nastavitelná parcovní hloubka a transportní pozice k ochraně výkyvných ocelových nožů.

Při výběru vhodné zahradní techniky si nechejte poradit od odborníků Dvořák, sekačky-pily.cz-pily.cz.

- PR článek - 

Náš tip

Dětské rostoucí židle a stoly MAYER pro děti od 4 do 18 let – široký výběr barev, odolné potahy, snadná údržba.

Stropní ventilátory SOGO se světlem - výkonné a velmi tiché motory, dřevěné lopatky

Vyzkoušejte zázračné účinky vodíku. Domácí vodíková terapie ImunoH2 - klíč k silné imunitě.

Montované plechové garáže za skvělé ceny - různé rozměry, barvy a způsoby provedení.

Bezúdržbový plot z Traplastu - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Vše pro zdravé spaní - matrace, rošty do postele, chrániče, anatomické polštáře a postele. Doprava zdarma!

Reklama

Top články o bydlení

Vše o pěstování sukulentů a kaktusů

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Stavíme opěrné stěny a palisády

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Užitečné aplikace pro zahrádkáře – vaše zahrada v tabletu nebo telefonu

Hypertufa – dekorační umělý kámen, který si vyrobíte doma!

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?