Pěstování sukulentních bonsají

14.12.2005

Bonsaj, která nás svou krásou odmění až po mnoha letech trpělivé práce, a sukulentní, tedy tučnolisté rostliny zná patrně každý. Se sukulentními bonsaji se setkal asi málokdo. V čem jsou výhody jejich pěstování a proč jejich příznivců přibývá?

Obliba sukulentních bonsají se opírá zejména o jejich snadnou údržbu a nenáročnost. Velmi dobře snášejí suché a centrálně vytápěné interiéry panelových domů. Vydrží také delší období bez zálivky. Od prvních teplejších květnových dnů až po příchod prvních mrazíků mohou být ozdobou balkónů, teras či zahrádek. Pobyt venku jim velmi svědčí.

Sukulentů vhodných pro tvarování je mnoho, začátečník by měl sáhnout raději odolnějších druzích. K tvarování není potřeba speciálních kleštiček, ani drátků, bohatě postačí ostrý nožík. Mezi nenáročné a velmi oblíbené druhy patří například Crassula portulacea, pocházející stejně jako ostatní sukulenty z Afriky.

Ideální doba pro zahájení řezu je zjara. Budeme k tomu potřebovat pouze ostrý nůž a dostatek fantazie. Nemá smysl odřezávat pouze mladé větvičky. Naopak čím starší větev odstraníme, tím více odnoží se v budoucnu dočkáme. Spodní listy časem žloutnou, zasychají a odpadávají a stopy po listech vytváření na dřevnatých větvích prstence. Právě těsně na těmito prstenci je dobré vést řez, protože z nich velmi brzo začnou rašit nové větvičky. Jednou za čas je dobré provést takzvaný radikální řez, tedy zbavit rostlinu všech zelených částí. Nebude dlouho trvat a rostlina se znovu zazelená. Zhruba do dvou měsíců bude opět obsypána zelenými lístky. V tomto období by měla být rostlina chráněna přístřeškem, aby se do ran nedostala dešťová voda.

Sukulentní bonsaje by měly mít dostatek světla, v bytě je tedy vhodné umístění u okna. Zálivka postačí jednou týdně, rostlina však snese i delší období sucha. Sukulenty také výborně snášejí letní výkyvy teplot od tropických polední až po chladné noci. Zimovat rostliny lze buď přímo v bytě při pokojové teplotě nebo na chladnějším místě (zimní zahrada, zasklená veranda či balkón), kde se teplota pohybuje kolem 5 st. Celsia. Množení rostlin je legrace i pro začátečníka. Řez necháme dva až tři dny zaschnout a pak položíme na vlhký perlit nebo říční písek. Při pěstování sukulentů v zahrádce hrozí snad jediné nebezpečí v podobě žížal. Jejich útoku se vyhneme, nebude-li nádoba s rostlinou přímo na trávě nebo v záhonku, ale na nějaké podložce.

Foto: L. Taylor

Náš tip

Ultralehký profesionální vysoušeč vlasů SOGO s BLDC motorem a ionizátorem

Masážní a vířivé vany se světlem a slevou až 27 % - slevy na celý sortiment masážních a vířivých van Arttec

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Posuvné terasy Slide Wood - dokonale funkční zakrytí bazénu, jezírka, vířivky nebo swim spa

Dlažba Appia antica spojuje tradici a modernu - nepravidelné linie vykouzlí přirozeně působící plochy

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu