Proč se vrhnout na plánování zimní zahrady nebo pergoly právě v červenci?

9.7.2025

Stavba pergoly nebo zimní zahrady chce čas. Důležité je pečlivé zvážení orientace podle světových stran, zasazení do exteriéru a doplňkové práce, které usnadní následnou realizaci. Právě léto vám dává spoustu času a možností se rozhodnout pro materiály, typ konstrukce, umístění a další detaily, které ovšem hrají velkou roli.

Během dlouhých letních dní zjistíte, co opravdu chcete

Léto je ideální doba pro zahájení plánování vaší nové terasy, pergoly nebo zimní zahrady. Dlouhé letní dny s sebou přináší spoustu výhod, kterých byste v pozdním podzimu nebo na jaře mohli jen stěží využít. O co konkrétně se jedná?

  • Dostatek času na vše potřebné – pokud chcete s montáží začít už na podzim, máte dostatek času pro vypracování projektu a v případě potřeby i vyřešení povolení pro stavbu.
  • Víte, jak je to se slunečním svitem – v létě dokážete vysledovat, jak se „pohybuje“ slunce. Díky tomu se správně rozhodnete ohledně stínění, rozmístění nábytku i výběru rostlin. Nejlépe rozvrhnete uspořádání pergoly či zimní zahrady.
  • Můžete začít s úpravou terénu – léto nabízí ideální podmínky pro zaměření terasy, betonování základů nebo pro pokládku dlažby. Práci vám nebude komplikovat rozmočená hlína ani neočekávané jarní či podzimní přeháňky.
  • Rezervace nejvhodnějších termínů pro realizaci – pokud si chcete nechat pergolu nebo zimní zahradu postavit na podzim nebo následující jaro, je červenec a obecně letní měsíce nejvhodnější doba pro rezervaci termínu u dodavatele.
  • Výhodné letní akce – mnoho výrobců nabízí sezónní akce a vyprodává loňské modely nábytku a dalších doplňků pod pergolu, takže na vybavení můžete ušetřit.
  • Spojení s dalšími úpravami zahrady – v létě se často realizují pokládky dlažby, rozvody zavlažování, budují se záhony nebo se rozvrhuje výsadba zeleně. Do konceptu snadno zapracujete i budoucí pergolu nebo zimní zahradu.

Zimní zahrady s celoročním využitím

Zimní zahrada, která je součástí domu, rozšiřuje obytný prostor o další místnost. Pokud ji zbudujete z izolačního dvojskla nebo ji opatříte elektrickým vytápěním, můžete si jejích výhod užívat, i když venku padá sníh. Nespornou výhodou prosklené terasy je velké množství světla, které propouští do domu. Přehřívání v létě a úniku tepla v zimě se vyhnete, pokud zvolíte správnou kombinaci izolace, zasklení, stínění a v neposlední řadě také orientaci zimní zahrady.

Z hliníku, plastu nebo ze dřeva?

Konstrukce zimní zahrady může být hliníková, z kombinace hliníku, oceli a plastu nebo ze dřeva. V poslední době se největší oblibě těší především hliník. Je subtilní, ale vydrží toho opravdu hodně. Hliníkové zimní zahrady nepůsobí robustně, ale přitom jsou odolné a bezpečné.

Výhodou hliníku je prakticky nulová údržba. Pokud bude konstrukce špinavá, stačí ji opláchnout vodou. Hliník na rozdíl od dřeva nepotřebuje žádnou péči.

Vzhled zimní zahrady ovlivňuje nejen konstrukce, ale také zasklení a možnost otevírání prosklených částí. Zasklení se provádí:

  1. Bezrámové – pro bezrámové zimní zahrady je typická absence svislých hliníkových rámů mezi jednotlivými skleněnými tabulemi. Nejčastější způsob otevírání je posuvný, kdy skleněné tabule jezdí v kolejnicích. Celá zimní zahrada působí čistě, moderně a minimalisticky. Navíc máte maximální výhled do okolí, protože vás neruší žádné rámy.
  2. Rámové – pro zimní zahrady s rámovým zasklením jsou typické skleněné tabule zapuštěné do rámů. Mezi jednotlivými křídly vidíte profily. Dveře mají buď posuvný, nebo otáčivý systém otevírání.
Plánování zimní zahrady nebo pergoly
Zimní zahrada s bezrámovým zasklením. Zdroj: Sunsystem.cz

V nabídce společnosti SUN SYSTEM najdete typizované zimní zahrady GARDENDREAMS GARDENROOM, které jsou k dostání s bezrámovým i rámovým zasklením. Dveře je možné otevírat otočným nebo posuvným systémem. Střechu může tvořit odolný polykarbonát nebo bezpečnostní sklo. Voda ze střechy se svádí do jedné ze stojin, proto není potřeba instalovat okapy.

Konstrukce hliníkových zimních zahrad jsou k dostání v nejrůznějších barevných provedeních. Základní barvy jsou v ceně, jiné za příplatek.

Zastínění a vytápění celoroční zimní zahrady

Abyste se v zimní zahradě necítili v létě jako ve skleníku, opatřete ji vhodným stíněním. Pro zastínění střechy je ideální zvolit markýzu, která chrání před přehříváním. Pro boční stínění zimních zahrad můžete zvolit screenové rolety. Zabrání vstupu slunečních paprsků do prostoru, ale zároveň propouští dostatek světla, abyste v zahradě nebyli jako v temné jeskyni.

Pokud se rozhodnete zahradu využívat i v zimě, doplňte ji vhodným vytápěním. Nabízí se vytápění plynovými ohřívači, které ale vyžadují dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Druhou možností jsou nástěnné elektrické infrazářiče, které větrání nepotřebují.

Nápady na letní využití zimní zahrady

Zatímco v zimě rozšiřuje zimní zahrada uzavřené obytné prostory (pokud je dostatečně izolovaná), v létě ji můžete otevřít a proměnit na místo pro setkávání s přáteli. V zimní zahradě můžete grilovat, ale také odpočívat nebo si dopřávat dobré jídlo. Důležité je, abyste mohli zahradu dostatečně otevřít a nechat jí proudit čerstvý vzduch. Chybět nesmí ani vhodné stínění, které zabrání přehřívání prostoru.

Pergoly a jejich možnosti a proměny

Hliníková pergola se v létě stává venkovním obývákem s nebývalým potenciálem. Můžete pod ní v parných dnech nejen odpočívat, ale také se setkávat s přáteli, vychutnávat si dobré jídlo a pití nebo ji proměnit na voňavou zahrádku. Stejně jako zimní zahrada i pergola rozšiřuje obytný prostor. Její výhodou je maximální proudění vzduchu. Díky užitečným doplňkům vám pergola nabídne bezpečný prostor, třeba když prší nebo slunce pálí z bočního úhlu. Stačí ji doplnit screenovými roletami na pergolu.

Věděli jste, že pergolu můžete snadno proměnit na zimní zahradu? Stačí, když ji zasklíte. Pokud se rozhodnete pro izolační zasklení, získáte celoroční zimní zahradu, ve které si blízkost přírody díky instalaci vytápění užijete třeba i v zimě.

Typy pergol podle konstrukce

V současné době si můžete vybrat z těchto typů pergol:

  1. bioklimatická pergola s naklápěcími lamelami,
  2. pergola s pevnou střechou,
  3. hliníková pergola s posuvnou střechou,
  4. hliníková pergola s rolovací střechou.

Bioklimatické pergoly jsou charakteristické speciální střechou, kterou tvoří naklápěcí lamely. Lamely je možné naklonit až do úhlu 140°, takže můžete mít otevřenou, ale také zcela uzavřenou střechu. Naklopením lamel regulujete nejen průnik světla a slunečních paprsků, ale také proudění vzduchu. Lamely můžete ovládat ručně pomocí tlačítka, ale také ovladačem nebo přes smart zařízení.

Plánování zimní zahrady nebo pergoly
Bioklimatická pergola s otočnými lamelami. Zdroj: Sunsystem.cz

Pergola pro celoroční používání

Abyste si mohli pergolu užívat i v chladnějších dnech, můžete si ji nechat dodatečně zasklít.

Do zasklené pergoly bez vytápění se můžete přesunout už na brzkém jaře. Odpoledne si tu vychutnáte kávičku nebo si odpočinete u oblíbené knížky. V létě se pergola promění ve venkovní obývák, ve kterém můžete grilovat, potkávat se s přáteli, zahradničit nebo jen tak odpočívat. Na podzim si tu zachumlaní v dece a s horkou čokoládou v ruce ponoříte do hygge atmosféry. Pokud má vaše pergola perfektní izolační vlastnosti a k tomu ji navíc vytápíte, můžete i v zimě pozvat do zasklené pergoly přátele nebo rodinu. Kromě toho zde můžete přezimovat teplomilné rostliny nebo sem umístit vířivku.

Plánování zimní zahrady nebo pergoly
Dodatečné zasklení pergoly. Zdroj: Sunsystem.cz

Technické možnosti pergoly a doplňky

Pergola může stát těsně u domu, čímž rozšiřuje jeho obytné prostory, nebo volně na zahradě. V případě těsného napojení na dům může být pergola:

  • samonosná,
  • ukotvená do domu.

Samonosné pergoly se kotví do země a mají sloupy i na straně domu. Ideální řešení pro pozdější stavbu pergoly nebo pro domy, které nemají fasádu připravenou na kotvení pergoly přímo do domu. O pergole kotvené do domu uvažujte již při projektování stavby. Zeď musí být na připevnění konstrukce nachystaná. Kvůli riziku vzniku tepelných mostů a vlhkých map není vždy možné pergolu ukotvit do již hotové a zateplené fasády.

Aby byla hliníková pergola maximálně pohodlná, můžete ji opatřit několika vychytávkami:

  • pevnou střechu můžete doplnit posuvným stíněním, které vás ochrání před přehříváním prostoru pod pergolou,
  • boční stínění hliníkové pergoly pomocí screenových rolet funguje proti slunci, větru, dešti i pohledům zvědavých sousedů,
  • osvětlení využijete ve dnech, kdy se brzy stmívá, ale také při letních párty, kdy ponocujete dlouho do večera,
  • vytápění vám zpříjemní chladnější dny zejména na podzim, na jaře a v zimě.

Stavba pergoly a zimní zahrady podle stavebního zákona z roku 2024

Pro stavbu drobných staveb, mezi které patří pergoly, zahradní domky nebo garáže už nepotřebujete stavební povolení. Vystačíte si s ohlášením stavby. Stavba však musí splňovat specifické podmínky, zejména:

  • maximální rozloha do 40 m²,
  • vzdálenost od hranic sousedních pozemků nejméně 2 m,
  • výška maximálně 5 m.

Po ohlášení stavby obešle stavební úřad veškeré další instituce, které jsou potřeba. Ty se musí do 30 dnů vyjádřit. Pokud tak neučiní, má se za to, že je stavba schválená.

Pokud stavba přesahuje stanovené limity, je potřeba se poradit na místním stavebním úřadě.

Stavba pergoly nebo zimní zahrady u domu je dobrou volbou

Kromě toho, že jsou tyto stavby krásným doplňkem, můžete díky nim zvýšit hodnotu své nemovitosti nebo ušetřit na energiích. Kvalitní hliníková pergola nebo zimní zahrada dokáže tržní cenu domu zvýšit o 10 až 15 %. Pokud pro zasklení zvolíte izolační skla a budete dbát na perfektní izolační vlastnosti pergoly či zimní zahrady, můžete uspořit na energiích. Jestliže je stavba vhodně orientovaná, můžete si v zimě užívat teplo ze slunečních paprsků, které se dovnitř dostávají okny.

Svěřte realizaci hliníkové pergoly nebo zimní zahrady do rukou odborníků z české firmy SUN SYSTEM, kteří jsou na trhu od roku 1994. Díky několika showroomům si můžete jejich pergoly a zimní zahrady prohlédnout na vlastní oči. Společnost dodává jak typizované výrobky, tak pergoly na míru.

- PR - 

Náš tip

Akční sety MAYER se slevou 8%! 14 barevných kombinací, ekonomické sety a MEGA sety včetně kontejneru, poličky a LED lampy.

Horkovzdušná fritéza SOGO s objemem 3,5 l - zdravé fritování, až o 80% méně tuku než běžná fritéza

Vyzkoušejte zázračné účinky vodíku. Domácí vodíková terapie ImunoH2 - klíč k silné imunitě.

Montované plechové garáže za skvělé ceny - různé rozměry, barvy a způsoby provedení.

Plastové vyvýšené záhony z Traplastu – bezúdržbové, pohodlné a bez ohýbání. Různé varianty pro snadné pěstování.

Vše pro zdravé spaní - matrace, rošty do postele, chrániče, anatomické polštáře a postele. Doprava zdarma!

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vše o pěstování sukulentů a kaktusů

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Stavíme opěrné stěny a palisády

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Z čeho postavit zahradní zídku – tipy, možnosti, inspirace

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Užitečné aplikace pro zahrádkáře – vaše zahrada v tabletu nebo telefonu

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku