Zateplení skleníku prodlouží pěstitelskou sezónu

19.4.2018

Jestliže chceme prodloužit vegetační sezónu rostlinám ve skleníku, je třeba vymyslet vhodné zateplení, které to umožní. Možností zateplení se nabízí několik, která varianta bude nakonec vybrána, se odvíjí od toho, co ve skleníku máme, jaké jsou požadavky těchto rostlin a kolik jsme také schopni a ochotni do skleníku investovat.

Zateplení skleníku prodlouží pěstitelskou sezónu

Skleník můžeme během zimy nechat ležet ladem, nebo pro něj i v těchto chladných měsících najít uplatnění. Záleží vždy jen na nás, jestli se rozhodneme pro jeho obalení nebo nikoliv. Metod, jak skleník zateplit je spousta, můžete jej celý obložit polystyrenem, zakrýt rákosem, obložit polystyrenovými deskami, nebo kolem něj poskládat balíky slámy. Pro domácí skleníky je možné použít také dvojitá skla či skla pokovená, která jsou však finančně dosti nákladná a pokud zrovna nehodláme ve skleníku pěstovat citrusy, pak i zbytečná. Jako nepříliš vhodné se jeví také rovnoměrně tlusté a pevné polyetylenové fólie, protože propouštějí hodně světla a zachycují málo tepla. Velmi drahým řešením je i použití komůrkového polykarbonátu.

Na pomoc přicházejí bublinky

Na plné čáře tak vyhrávají polyetylenové fólie s bublinkami, které velmi dobře izolují. Nejvhodnější jsou silnější fólie s většími bublinami, protože propouští méně světla a jejich tepelná izolace je ještě účinnější – vzduch v bublinách je výborný izolant. K výhodám těchto fólií patří i to, že je možné je po zimě zase ze skleníku sejmout a uschovat pro další použití. Mějte na paměti, že při izolování skleníku je třeba vždy samostatně izolovat ventilační otvory, aby bylo možné je otevírat či zavírat podle aktuální potřeby. Větrat se totiž mnohdy musí i v zimě.

Bublinková fólie má široké možnosti využití. Většina z nás ji zná jako výplň balíků, která zaručuje, že se zboží během přepravy nijak nepoškodí. Rovněž se dá využít ke skladování elektroniky a dalších věcí. Ale tuto fólii je možné směle využívat také jako tepelný či zvukový izolant. Bublinková fólie je materiálem vyrobeným z nízkohustotního polyetylenu (LDPE) a může být buď dvouvrstvá, kdy jsou bublinky z jedné strany uzavřeny hladkou fólií, nebo třívrstvá, kdy jsou bublinky touto fólií uzavřeny ze dvou stran. V současnosti se vyrábí tyto fólie v různých barevných provedeních a k dostání jsou i antistatické fólie.

Nahlédnutí do historie bublinkové fólie

První bublinková fólie spatřila světlo světa již v roce 1957, kdy byla americkým inženýrem Alfredem Fieldingem a švédským vynálezcem Marcem Chavannesem vytvořena původně jako 3D tapeta. Tehdy byl dokonce postaven i stroj pro výrobu bublinkové fólie, ale projekt se nakonec neuskutečnil. Uběhly dva roky a fólie se začala používat jako obalový materiál změkčující nárazy. Tehdy byla v Americe řádně patentována pod názvem „bubble wrap“. Tím byla odstartována masová výroba tohoto materiálu a netrvalo dlouho a bublinková fólie byla známá po celém světě.

Současné využití

Dnes už ji dobře znají i zahrádkáři, protože kromě toho, že je možné s ní skvěle zateplit skleník, se dá využít i k přikrytí a skladování různého zahradnického náčiní a své uplatnění najde i v bazénech. Pevnější forma této fólie známá pod názvem solární bublinková fólie totiž slouží k ohřevu vody pomocí slunečních paprsků. Poté, co se voda ohřeje, funguje fólie opět jako dobrá izolace, která zabraňuje úniku tepla.

Termoreflexní fólie

Skleník v dnešní době můžeme zateplovat nejen bublinkovou fólií, ale také pomocí stavebních termoreflexních fólií, které fungují prakticky na stejném principu, jako termosky na nápoje. Jak je známo, tak termoska má po celém svém obvodu dvojitou stěnu a dutina v tomto plášti je vyplněna částečným vakuem. Termoizolační lahve se většinou vyrábějí z lesklého nerezového kovu, nebo ze skla se zrcadlovou úpravou. Tyto materiály odráží teplo zpět do nádoby a neumožní mu uniknout stěnou ven. A právě tento efekt je využíván i u termoreflexních fólií užívaných pro zateplování staveb.

Vzduchová mezera, která je v termoskách, je u termoreflexních izolací nahrazena bublinkovou fólií. Vzduch je v bublinách neprodyšně uzavřen, čímž je dosaženo výborných tepelně-izolačních vlastností. Další vrstvu vytváří takzvané zrcadlo, jehož odraznou vrstvou je rozprášený hliník. Ten je nanesen na pevnou plastovou fólii a ta je jako další vrstva spojena s bublinkovou fólií. Hliník se nanáší z vnitřní strany, aby byl chráněn proti mechanickému poškození, stárnutí i korozi.

- jpa -

Foto: www.skleniky-pareniste.cz, Tart.cz

Náš tip

Stolní terakotový gril s ručně vyráběnou keramickou deskou s nepřilnavým povrchem odolným proti poškrábání

Sprchové dveře do niky se slevou 20 až 30 % - široká nabídka, sprchové dveře i pro atypické stavební otvory

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Posuvné terasy Slide Wood - dokonale funkční zakrytí bazénu, jezírka, vířivky nebo swim spa

Velkoformátová dlažba Citytop XL kombi pro přirozenou eleganci - decentní odstíny dokonale ladí s okolím

Šikmé a obloukové sítě proti hmyzu Systra - ochrana do obloukových a šikmých oken

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň