Odolné pokojové rostliny, které přežijí všechno

26.12.2014

Rostliny oživí snad každý prostor. Pokud se bojíte, že jejich péči nezvládnete a rostlinky vám zahynou před očima, zvolte ty na péči co nejméně náročné. Jaké to jsou?

Dracaena marginata - tato rostlina se dorůstá do velmi zajímavých tvarů, k tomu vypadá mladě a moderně. Doporučujeme pořídit si dvě a postavit je buď nad krb nebo na centrální místo na stůl. Pokud je budete mít ve stejných květináčích, bude to vypadat velmi dobře. Tyto rostliny vyžadují hodně vody. V zimě zalévání trochu omezte, ale nedopusťte, aby rostlina vyschla. Rostliny by ideálně by měly stát u okna směřujícího na východ, aby se jim dostávalo nepřímého světla a „neuškvařily“ se na přímém jižním slunci. Pokud vás už omrzely zelené pokojové rostliny, tyto si můžete pořídit v různých barvách.


Dracena vlevo, Tchýnin jazyk vpravo. Foto: Ikea

Sansevieria - taktéž známá jako Hadí rostlina nebo Tchýnin jazyk byla velmi populární interiérovou rostlinou v minulosti. V současnosti opět zažívá svůj návrat a pro svůj atraktivní vzhled a snadnou péči opět nabývá na popularitě. Její výhodou je, že zabere málo místa a může být umístěna téměř kdekoliv v interiéru, je dokonce tolerantní i k nedostatku světla. Tyto rostliny jsou příbuzné sukulentů, udrží velmi mnoho vody a zálivka tudíž může být méně častá než u ostatních rostlin.

Fíkus. Známe ho snad všichni. Ve své domovině, kde roste jako strom, dorůstá do výšky 30 m. V bytových podmínkách tvoří keříky a dorůstá výšky od 20 cm do 2 m. Fíkovník umistěte na světlé místo s trochou přímého slunce. Ideální je běžná pokojová teplota, v zimě však nesmí teplota klesnout pod 13°C. A pozor na průvan, na který je fíkus choulostivý. Zalévejte tak, aby zálivky vždy mezi sebou vyschly, protože přemokření rostlině škodí. Minimálně dvakrát během růstového období fikus osprchujte, abyste ho zbavili prachu.


Fikus. Foto: Pokojoverostliny.cz

Filodendron – v tropických pralesích, odkud pochází, se tato pokojová květina svými vzdušnými kořeny přichycuje stromů. Optimální prostředí pro pěstování Filodendronu domácím prostředí je světlé místo s rozptýleným světlem (ne tedy přímé jižní slunce), snese však i tmavší umístění. Rostlina by neměla stát ve vodě, nikdy ji proto nepřelijte. Má ráda vysokou vzdušnou vlhkost, proto doporučujeme časné rosení. Celoročně Filodendronu vyhovuje běžná pokojová teplota.

Bromélie - Květenství bromélií je velmi dekorativní. Rostliny mají zbarvené listeny, bubnovité hůlky, košťátka na silných barevných stoncích nebo květy ve tvaru kopí a meče. Do bytu si můžete koupit různé druhy, například Neoregelia carolinae, Aechmea fasciata, Guzmania minor nebo Vrisea splendens. Záleží jen na vás, která rostlinka vás okouzlí více. Bromélie je teplomilná rostlina. V létě se o teplotu jejího okolí nemusíte starat, ale v zimě mějte na paměti, že teplota nesmí klesnout pod 18 stupňů Celsia.

Autor: Jana Tržilová
 

Náš tip

Ultralehký profesionální vysoušeč vlasů SOGO s BLDC motorem a ionizátorem

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Šikmé a obloukové plisé rolety Systra lze kompletně stahovat a vytahovat

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň