Rady, které nestárnou - X. díl - V kuchyni
29.08.2009
V našem závěrečném, desátém dílu rad našich babiček se podíváme do kuchyně. Poradíme vám pár triků, z nichž některé zajisté využijete při zavařování. Doporučíme vám, jak se starat o jednotlivé typy nádobí či jak zacházet s mixérem.
Zavařování
Ztvrdlé gumičky na zavařovací sklenice změkčíme v roztoku jednoho dílu čpavku a dvou dílů vody. Dobře propláchneme a dáme uschnout.
Kvalita zavařovací sklenice je předpokladem úspěšné a rychlé konzervace. Jednoduchou zkouškou si ověříme, zda sklenice drží; na víčko (z vnitřní strany) nalijeme necelou kávovou lžičku čistého lihu, který zapálíme, načež na ně položíme sklenici. Kyslík ve sklenici ihned vyhoří a bezvadná sklenice k víčku přilne.
Nekvalitní zavařovačka chytne, když na zavařené ovoce nalijeme trošku lihu, který zapálíme. Rychle přiložíme víčko, které po vyhoření lihu ke sklenici pevně přilne. Zavařené ovoce však musíme obvykle dříve spotřebovat nebo konzervu alespoň častěji kontrolovat.
Ovoce zavaříme spolehlivěji, když zavařovací sklenici uzavřenou a zabezpečenou kovovou sponou obrátíme s ještě horkým obsahem dnem vzhůru a ponoříme znovu do horké vody. Po vychladnutí sklenici vyndáme. Víčko drží mnohem pevněji.
Varné sklo
Varné a ohnivzdorné sklo nestavíme nikdy horké na mokrou nebo na studenou podložku. Ohnivzdorné sklo nesnese prudké ochlazování, ani prudké ohřívání. Náhlou změnou teploty popraská.
Skvrny z varného skla odstraníme, když zhnědlé místo navlhčíme a zasypeme boraxem. Ponecháme působit několik minut, pak opláchneme studenou vodou.
Neprůhlednost varného skla odstraníme vodou, do které jsme přidali sodu. Necháme působit několik minut (je-li povlak tlustší, i déle). Potom sklo opláchneme v teplé a nakonec ve vlažné vodě.
Hliníkové nádobí
Nádobí z hliníku nečerná, když jej nemyjeme ve vodě se sodou. Používáme jen teplé vody s přídavkem saponátu; na drhnutí se osvědčuje speciální hrubá žínka z umělé hmoty.
Tmavý povlak z hliníkového nádobí odstraníme vodou s octem nebo s kyselým zelím, které v nádobě povaříme.
V novém hliníkovém nádobí povaříme napřed mléko a teprve potom je používáme k vaření.
Lesk hliníkového nádobí zachováme občasným očištěním leštěnkou, kterou si připravíme z 1 litru vody a 30 gramů boraxu; do roztoku přidáme pět kapek čpavku a nádobí jím důkladně omýváme. Nakonec je dobře opláchneme vařící vodou.
Mixér
Nejprve mixujeme vždy hmoty řidší, pak teprve přidáváme potraviny s tužší konzistencí.
Špatný chod mixéru obvykle způsobuje přílišná hustota pokrmu nebo při zpracování masa šlacha obtočená kolem nože. V prvém případě pokrm ředíme, v případě druhém je nutno uvolnit nůž a šlachu odstranit. Maso do mixéru krájíme zásadně přes vlákno, zabráníme tak obtáčení vláken kolem nožů.
V mixéru zásadně nemixujeme cibuli, které při styku s kovem hořkne a zanechává ve strojku nepříjemný zápach po dlouhou dobu.
Mixér vymýváme horkou vodou s několika kapkami jaru. Trochu tohoto roztoku dáme do prázdného mixéru, který necháme krátkou chvíli běžet. Vodu pak vylijeme, strojek vypláchneme čistou vodou a vysušíme.
Čištění kuchyňských potřeb
Pekáče zbavíme poměrně snadno rzi, když je zatepla potřeme papírem namočeným v oleji a soli.
Zápach po smažené cibulce odstraníme z nádobí, když je vytřeme hrubou solí nebo hořčičnou moučkou.
Mlýnek na maso vyčistíme rychleji, když po mase semeleme kousek chleba.
Struhadla a cedníky čistíme hned po použití silonovým kartáčkem. Silně znečištěná nebo zašlá struhadla a cedníky dáme povařit do octové vody, pak do vody se saponátem, znovu je očistíme silonovým kartáčkem a nakonec opláchneme v čisté vodě.
Rez z příborů nebo rezavé skvrny odstraníme citrónovou šťávou se solí.
Zápach po cibuli z nože odstraníme, potřeme-li jej několikrát syrovou mrkví.
Hnědé usazeniny v konvici na čaj odstraníme hadříkem namočeným v octě a posypaným solí.
Zčernalé železné pánve, plechové nádobí, železné plechy na pečení, trouby apod. vyčistíme kašičkou z dřevitého popelu a z oleje. Podle potřeby čištění opakujeme a nakonec vyleštíme vlněným hadrem.
Převzato z knihy Rádce moderní domácnosti
Autor: Vlasta Dubská, Jan Dubský
Vydalo nakl. Práce, 1972
Předešlé díly seriálu:
Rady, které nestárnou - IX. díl - Praní a žehlení
Rady, které nestárnou - VIII. díl - Chata a chalupa
Rady, které nestárnou - VII. díl - Pokojové rostliny
Rady, které nestárnou - VI. díl - Péče o akvárium
Rady, které nestárnou - V. díl - Malujeme a natíráme
Rady, které nestárnou - IV. díl - Zahrada
Rady, které nestárnou - III. díl - Koberce a podlahy
Rady, které nestárnou - II. díl - Vánoce
Rady, které nestárnou – I. díl - Byt
Článek byl zobrazen 10129 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.